درباره آسانسور

آسانسور هیدرولیک چیست؟

یکی از محبوب ترین آسانسورهایی که وجود دارد آسانسورهای هیدرولیک می باشد که این آسانسورها ساختارهای چند سطحی هستند که عملکرد آن جا به  جا کردن افراد و همچنین جا به  جایی و حمل  و نقل باری از یک طبقه به طبقه دیگر می باشد . زمان پیدایش آسانسورهای هیدرولیکی به  اوایل قرن نوزدهم برمی گردد . در واقع می توان گفت که آسانسور هیدرولیک از طریق یکسری پیستون که در داخل سیلندر وجود دارد حرکت می کند از این طریق توان و قدرت می گیرد و از طریق فشاری که در داخل سیلندر به  وجود می آید باعث می شود که آسانسور به  طبقه های دیگر حرکت کند . روغن هیدرولیک باید به سمت سیلندر پمپاژ شود این کار از طريق موتور آسانسور هیدرولیک انجام می گیرد  از این طریق پیستون حرکت می کند و در نهایت کابین شروع به حرکت و بلند شدن می کند.

آسانسورهای هیدرولیک در ساختمان هایی که تعداد طبقات آن پنج یا شش طبقه می باشد مورد استفاده قرار می گیرد .سرعت حرکت این نوع آسانسورها به میزان ۰.۶ متر در هر ثانیه خواهد بود .در حالت کلی از سیستم هیدرولیک برای این که بتوانند نیروهای بزرگ را کنترل کنند استفاده می شود در این صورت به دلیل این که منبع خوبی است تا انرژی را تامین کند از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه می باشد.

 

مشخصات فنی آسانسور هیدرولیک :

آسانسورهای هیدرولیک مشخصات و ویژگی های زیادی دارد که از نظر نوع کارکرد ، مشخصات فنی و … می توان آن ها را بررسی کرد به بیان ساده می توان گفت که مشخصات فنی این آسانسورها عبارت است از:

 • در قسمت ها و جاهایی که چاه آسانسور وجود ندارد و پیش بینی نشده به راحتی می توان از این آسانسورها استفاده کرد .
 • در مکان هایی که چاله های آن ارتفاع کمتری دارد می تواند این آسانسورها را نصب کرد و از آن ها استفاده کرد.
 • انرژی که در این نوع از آسانسورها به کار می رود بسیار کمتر است و در نتیجه برق حاصل فقط برای این که آسانسور بالا برود استفاده می شود. پس مصرف انرژی در این آسانسورها بسیار کم خواهد بود .
 • این نوع آسانسورها بسیار سریع حرکت می کنند و هیچ  گونه سر و صدایی ایجاد نمی کنند .
 • برای این که این آسانسورها اجرا شود نیاز است که از یک برق تک  فاز یا سه  فاز استفاده گردد.
 • آسانسورهای هیدرولیک در انواع مختلف مثل بیمارستان ها، باربری ،خودرو بر و مدل های دیگر وجود دارد که ظرفیتی که این نوع آسانسورها دارد در حدود سیصد تا دوهزار کیلوگرم می باشد .
 • این نوع آسانسورها نیاز به موتورخانه ندارند که در بالای چاهک آسانسور باشد .
 • آسانسورهای هیدرولیک به قسمت ضد سرقت مجهز شدند.
 • این نوع آسانسورها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

 

ویژگی آسانسور هیدرولیک

ویژگی آسانسور هیدرولیک

 

 

ویژگی آسانسورهای هیدرولیک :

آسانسورهای هیدرولیک ویژگی های بسیار زیادی دارند که باعث می شود این نوع آسانسور از سایر آسانسورها متمایز باشد که به  صورت خلاصه می توان بیان کرد که در این نوع آسانسورها نیازی نیست که در پشت  بام خانه ها یک موتورخانه وجود داشته باشد تا از طریق آن آسانسورها شروع به حرکت کنند به  همین دلیل از آسانسورهای هیدرولیک به  راحتی می توان در خانه های قدیمی بدون این که در پشت  بام آن ها موتورخانه احداث کرد استفاده گردد . آسانسورهای هیدرولیک یکی از ویژگی های بسیار متمایزی که نسبت  به سایر آسانسورها دارد این است که کابین های بسیار متنوعی دارد که باعث می شود بسیار برتر از سایر آسانسورها باشد ، همچنین از نظر ایمنی این نوع آسانسورها بسیار باکیفیت تر از سایر آسانسورها هستند به  طوری که می توان گفت در این نوع آسانسورها امکان سقوط کردن اصلا وجود ندارد علت این کار هم میزان استهلاک کمتر در این مدل آسانسورها می باشد  .آسانسورهای هیدرولیک تحمل وزن بسیار زیاد را دارند البته می توان بیان کرد که این نوع آسانسورها در زمان ابداع در قسمت باربری استفاده می شد اما با توجه به پیشرفت روز به   روز در قسمت های مسافربری هم استفاده می شوند به  همین دلیل تحمل وزن های زیاد را هم دارد . آسانسورهای هیدرولیک بسیار نرم حرکت می کنند و حالت لرزش و تکان خوردن شدیدی ندارد.

کاربرد آسانسورهای هیدرولیک :

از آسانسورهای هیدرولیک در مکان های مختلفی می توان استفاده کرد و کاربردهای متنوعی می تواند داشته باشد که به  صورت خلاصه عبارت است از :

 • استفاده از آسانسورهای هیدرولیک در دفاتر دو یا سه طبقه
 • استفاده از آسانسورهای هیدرولیک در ساختمان های مسکونی تا پنج طبقه
 • استفاده از آسانسورهای هیدرولیک در بیمارستان های کوچک و کلینیک های کوچک که تعداد طبقات آن ها تا سه طبقه می باشد .
 • استفاده از آسانسورهای هیدرولیک در کارخانه ها و همچنین در مراکز صنعتی که نیاز به انتقال دادن بارها از یک قسمت به قسمت دیگر است که میزان وزن این بارها از حدود چهارصد و پنجاه کیلو تا پنج تن می باشد .
 • استفاده از آسانسورهای هیدرولیکی به عنوان آسانسورهای مسافربری و همچنین به  عنوان آسانسورهای باری در قسمت فروشگاه ها .
 • استفاده از آسانسورهای هیدرولیک در مراکز خرید و همچنین در پاساژها
 • استفاده از آسانسورهای هیدرولیک به عنوان آسانسورهای معلول بر که جایگزین مناسبی برای پله های برقی می باشد .
 • استفاده کردن از آسانسورهای هیدرولیک در لابی هتل ها و طبقات اول آن ها
 • استفاده کردن از آسانسورهای هیدرولیک در ساختمان های بزرگ به عنوان پارکینگ های طبقاتی که برای حمل  و نقل کردن خودروها می توان از آن استفاده کرد.

انواع آسانسورهای هیدرولیک :

آسانسورهای هیدرولیک در انواع مختلفی می باشد که با توجه به نوع کاربرد و مکانی که قرار است از آن ها استفاده کرد هرکدام از این مدل ها را که متناسب با شرایط آن مکان باشد نصب و اجرا می شود که انواع این آسانسورها عبارت است از :

 • آسانسورهای هیدرولیک دارای چاهک : در این مدل از آسانسورها کابینی که در آسانسور وجود دارد بر روی پیستون قرار می گیرد و در داخل سیلندر شروع به حرکت کردن می کند این سیلندر تا قسمت تا عمق زمین و مکانی که قرار است آسانسور تا آن قسمت بالا برود به داخل زمین فرو می رود و از طریق پمپ کردن مایع از طریق سوپاپ به داخل سیلندر آسانسور به قسمت بالا کشیده خواهد شد و درنهایت وقتی که مایع به داخل مخزن باز گردانده شود در این مرحله آسانسور به قسمت پایین کشیده خواهد شد این سیستم را با نام آسانسورهای هیدرولیک داخل زمین هستند می شناسند .
 • آسانسورهای هیدرولیک بدون چاهک : این نوع از آسانسورها در سال هزار و نهصد و هفتاد اختراع شد و پیستونی که در این آسانسورها وجود دارد در داخل مسیر حالت کششی می گیرد تا این که امکان حرکت کردن به قسمت های بالا و پایین میسر گردد و استفاده از این نوع آسانسورها در مکان هایی که ساختمان موردنظر در قسمت صخره ها یا بالاتر از سطح آب و همچنین در قسمت هایی که خاک آن نامناسب هست استفاده می گردد زیرا در چنین مواردی نمی توان سوراخی حفر کرد تا به  عنوان چاه آسانسور مورد استفاده قرار بگیرد.
 • آسانسورهای هیدرولیکی طنابی : در این آسانسورها بدون آن که سیلندر در زیر زمینی وجود داشته باشد امکان بالا رفتن آسانسور به میزان هیجده متر را امکان پذیر کرده  است در این مدل سانسور یک پیستون وجود دارد که به چرخ  دنده متصل شده هستند که یکسر آن به قسمت کابین و یک سر دیگر آن به قسمت انتقال مسیر کششی وصل است .در این آسانسور به  دستگاه کنترل کننده موتور سرعت نیاز است چون طناب توانایی این  را دارد که  کابین را بالا نگه دارد به همین دلیل احتمال این که طناب دچار پارگی شود وجود دارد .
 • آسانسورهای هیدرولیک بدون اتاق : در این آسانسورها نیاز نیست که یک اتاق ثابت وجود داشته باشد تا ماشین هیدرولیک بر روی آن قرار بگیرد و بالعکس ماشین آلات که در آسانسور وجود دارد در روی حفره آسانسور قرار می گیرد و دستگاه کنترل  کننده در این آسانسورها در پشت کابین قفل می شود و در نزدیک ترین قسمت دیوار آسانسور نصب می شود. این نوع آسانسور مزیت بسیار مهمی که دارد این است که هزینه کمتری برای نصب کردن دارد و مدت زمان اندکی برای ساخت آن نیاز است.

 

مشخصات آسانسور های هیدرولیک

مشخصات آسانسور های هیدرولیک

نصب آسانسورهای هیدرولیک :

برای این که آسانسورهای هیدرولیک نصب گردد باید با انواع مدل های آن آشنا شد چون هر کدام از این مدل ها به صورت های متفاوت از هم نصب می گردد که در ادامه به بررسی هر کدام از این مدل ها و شیوه نصب آن ها خواهیم پرداخت .

در آسانسورهای دارای چاهک چون در این آسانسور  چاهک وجود دارد سیلندرهای هیدرولیکی در داخل حفره های آن ها جا داده می شود و می تواند به میزان هیجده متر مسافت را طی کند .در آسانسورهای بدون چاهک به علت این که این آسانسورها چاهی وجود ندارد بهترین گزینه است تا در ساختمان های بلند مرتبه از آن استفاده گردد اما باید به این نکته هم توجه کرد اگر نیاز است که توسط این آسانسور به مدت بیشتر از چهل دقیقه مسافت طی شود نیاز است که حتما چاه و یا حفره ای ایجاد گردد . در آسانسورهای طناب دار با توجه به این که از کابل و پیستون استفاده می کند تا به قرقره متصل شود می تواند به مدت شصت دقیقه مسافت را طی کند که یکی از مزیت های بسیار مهمی است که می تواند آسانسورهای طناب دار داشته باشد در حالی  که آسانسورهای قدیمی نمی توانستند بیشتر از چهل دقیقه مسافت را طی کنند.  در آسانسورهای بدون اتاق هم مکانیزم هایی که امکان بالا بردن آسانسور را دارند در داخل آسانسور قرار می گیرد به  همین دلیل فضای کمتری نیاز است تا این آسانسورها را نصب و راه  اندازی کنند و در ساختمان هایی که فضای کمتری وجود دارد تا آسانسور را نصب کنند این گزینه بهترین گزینه خواهد بود اما بهتر است که  قبل از نصب هر کدام از مدل ها از طریق مشاوران شرکت ها راهنمایی دریافت کرد  .

قیمت آسانسور هیدرولیک :

برای این که بتوان گفت که قیمت آسانسورهای هیدرولیک چقدر است باید عوامل مختلفی را مورد بررسی قرار داد مثلا :  تعداد توقف هایی که در ساختمان باید داشته باشد بررسی می گردد ، همچنین ظرفیت آسانسور ، سرعت حرکت ، تعداد طبقات ساختمان ها و موارد دیگر بررسی می کنند. هر کدام از شرکت سازنده آسانسور این نیازها را بررسی می کنند و با توجه به نیاز بازار مدل های مختلفی از آسانسورها را طراحی و به بازار ارائه می دهند . استفاده کردن از آسانسورهای هیدرولیک باعث می شود علاوه  بر این که امنیت و جان افراد تضمین گردد باعث شود که ساختمان بسیار شیک و زیبا به  نظر برسد. ولی برای این که بتوانید بهترین آسانسوری را تهیه کنید که تمام شرایط لازم که یک آسانسور خوب باید باشید  بهتر است که از بین شرکت های که وجود دارد بهترین و معتبرترین شرکت را انتخاب کنید. برای این که قیمت آسانسوری که خریداری کردید بسیار مقرون  به  صرفه باشد و هم از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد نیاز است که از طریق شرکت های معتبر و با تجربه اقدام به خرید آسانسور کنید برای این  که بهترین شرکت را انتخاب کنید نیاز است به بررسی و تحقیق در مورد آن شرکت ها بپردازید انتخاب کردن شرکت معتبر باعث می شود که شما هزینه زیادی برای خرید آسانسور نپردازید .

عواملی که می تواند در تعیین قیمت توسط هر شرکت متفاوت باشد این گزینه ها خواهد : از شرکت های مختلف این عوامل را پرسید و جو کنید و بداند که هر کدام از این شرایط ویژگی هایی را برای شما به ارمغان خواهد آورد چیست مثلا مدت زمانی که برای نصب  و مونتاژ آسانسور وجود دارد چه مقدار است ، شیوه و روش حمل و نقل کردن آسانسور را جویا شوید که از چه طریقی آسانسور را تا محل ساختمان شما منتقل خواهند کرد و در آن  جا به شما تحویل خواهند داد .همچنین مشخصات فنی آسانسور را مورد بررسی قرار بدهید. درست است که تمامی آسانسورها از استانداردهای معینی تبعیت می کند اما شرکت ها موظف هستند که آسانسور بسیار با کیفیت به شما تحویل دهند و اگر دنبال یک  شکل معتبر هستید که از طریق آن خرید کنید یکی از شرکت های بسیار معتبر و با تجربه شرکت https://behsavaran.ir/ می باشد  از طریق این شرکت می توانید آسانسوری تهیه کنید که از تمام استانداردهای لازم پیروی کرده و آسانسور بسیار باکیفیت و بسیار زیبا و شیک به شما ارائه می دهد که قیمت آن بسیار مقرون به صرفه خواهد بود و همچنین از طریق مشاوران این شرکت https://behsavaran.ir/ می توانید راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

بهترین آسانسور

بهترین آسانسور

 

ابعاد چاه آسانسورهای هیدرولیکی :

ابعاد آسانسورها بر اساس ارتفاع، عمق و طول مشخص می شود ابعادی که برای چاه این آسانسورها نیاز است بر اساس درخواست مشتری بررسی می شود بنابراین یک ابعاد کلی ندارد و براساس نیاز مشتری می تواند متغیر باشد مثلا بر اساس محل نصب کردن آسانسور توسط کارفرما و همچنین بر اساس پیمانکار می تواند این ابعاد تغییر کند اما برای این که در صورت بروز هرگونه حادثه و خطری در حین استفاده از آسانسورها هیدرولیک از حوادث جلوگیری کرد بهتر است ارتفاع آسانسورها از حالت استاندارد که وجود دارد تبعیت کند .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *