درباره آسانسور

خصوصیات آسانسور هتل

امروزه آسانسورها نقش مهمی در تمدن و ساختار مجتمع های مختلف ایفا می کنند، به زبان ساده تر با ورود آسانسورها به صنعت ساخت و ساز تحول بزرگی در این حوزه به وجود آمد. آسانسورها با توجه به کارایی برای هر ساختمان به صورت منحصر به فرد طراحی شده و در ساختمان ها نصب شده اند. برای درک بهتر این موضوع برای شما مثالی خواهیم کرد، ساختار، تعداد، حجم و نقشه های آسانسور در مکان های مختلف مانند برج، ساختمان های اداری، دانشگاه، هتل و ویلاها با یکدیگر متفاوت می باشد. تعداد آسانسورهایی که برای یک هتل به کار می رود با تعداد آسانسوری که برای یک آپارتمان به کار می رود مسلماً بیشتر خواهد بود. در ادامه با شرکت آسانسور بهسواران به بررسی آسانسورهای موجود در هتل خواهیم پرداخت.

از آسانسورهایی که در هتل ها نصب و راه اندازی می شوند چه می دانید؟

از آسانسورهایی که در هتل ها نصب و راه اندازی می شوند چه می دانید؟

 

چرا استفاده از آسانسور در هتل مهم است

آسانسورهایی که در هتل ها نصب و راه اندازی می شوند فقط مختص به جا به جایی افراد در بین طبقات نمی باشند. آسانسور های هتل علاوه بر داشتن این ویژگی دارای کارایی های دیگر نیز است. اولین آسانسوری که پا به عرصه مدرن گذاشت در ابتدا در یک لابی هتل نصب و راه اندازی شد. اولین آسانسور های هتل ها در هتلی که واقع در نیویورک سیتی بود به کار گرفته شد.

آسانسور در سال 1870 به عنوان یکی از جهش های فناوری در ساختمان ها شروع به استفاده شد همین امر باعث شد تا تجارت تا حد قابل مشاهده ای تغییر کند. کارایی آسانسور علاوه بر جا به جایی افراد برای بردن غذا برای اتاق های هتل، حمل وسایلی اعم از ملافه و حوله ها و… از بخش لابی به دیگر طبقه های موجود در هتل مورد استفاده قرار میگرند.

قبل از خرید و نصب آسانسورها در هتل باید به این دقت داشته باشید که آسانسوری که شما مد نظر دارید چقدر ظرفیت را تحمل می کند که همین موضوع امر مهمی در انتخاب آسانسور برای هتل می باشد. مسافرها و دیگر خدمه برای انجام کارها و سهولت در رفت و آمد نباید دچار معطلی شوند زیرا همین امر باعث بروز امتیازهای منفی برای هتل خواهد شد.

مشخصات آسانسور مناسب هتل

آسانسورهایی که در داخل هتل ها نصب می شوند و شروع به راه اندازی می شوند باید دارای مشخصات خاصی باشند که شرکت آسانسور بهسواران این مشخصات را به صورت زیر برای شما بازگو خواهد کرد:

 • در هنگام خرید آسانسور برای هتل شما باید ظرفیت آن را 25 درصد بالاتر از ظرفیت استاندارد تهیه کنید
 • موتوری که در طراحی آسانسور به کار می شود باید دارای 2 سرعت و مجهز به فن باشد
 • آسانسورهای هتل باید مجهز به سیستم ترمز پاراشوت باشند
 • موتور مورد استفاده در این آسانسورها باید از نوع گیربکس حلزونی باشد
 • موتور آسانسورهای هتل باید بالاتر و قوی تر از ظرفیت مجاز آسانسور باشند
 • باید دارای سیستم ایمنتی کنترل سرعت باشد
 • در ورودی مورد استفاده برای این آسانسورها از نوع کشویی است
 • برای حفظ امنیت باید از کلید اورلود استفاده شود تا مسافران بیش از حد سوار بر کابین آسانسور نشوند
 • سرعت مورد استفاده برای آسانسور باید متناسب و استاندارد با طبقه های موجود در هتل باشد
 • مجهز به زنگ خطر در صورت بروز مشکل
 • محل توقف کابین باید هم سطح با طبقه باشد
 • مجهز به تهویه و هواکش
 • در صورت بروز حوادثی مانند سقوط برای ایمنی باید کابین و کف کابین مجهز به ضربه گیر باشد
 • کلید stop داشته باشد

"در

 

انواع آسانسورهایی که در هتل نصب می شوند

به صورت استاندار هتل های استاندارد باید دارای آسانسورهایی با اهداف زیر باشد:

 • آسانسور خدماتی
 • آسانسور مسافربر
 • آسانسور غذا بر
 • آسانسور آتش نشانی
 • آسانسور باربری
 • آسانسور مسافربر

این آسانسور در هتل برای جا به جا کردن مهامان و مسافرانی است که در هتل مستقر شده اند و نیازمند به داشتن ایمنی بالا و طراحی داخلی استاندارد و قابل قبول باشد

 • آسانسور باربری

آسانسور باربری در هتل ها عموماً برای جا به جا کردن کالا و موارد همانند آن در بین طبقات مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از آسانسورها دارای سرعت پایین تری نسبت به دیگر آسانسورها دارد و قادر به آن هستند که وزن بالاتری را نیز تحمل کنند.

 • آسانسور خدماتی

شاید به این فکر کرده باشید که آسانسور باربری با آسانسور خدماتی در هتل ها دارای یک نوع کارکرد می باشند اما تفاوت هایی میان این دو وجود دارد. آسانسورهای خدماتی در هتل ها نوع بهبود یافته آسانسورهای مسافر بری می باشند که در منطقه ای نصب شده است که مختص به کارمندان است. این آسانسور از لحاظ استاندارد باید عریض باشد تا اشیایی مانند تخت نیز در آن جای گیرد. آسانسورهای خدماتی به صورتی طراحی شده اند تا بدون ایجاد مزاحمت برای مسافرها از آن استفاده کنند و به راحتی بتوانند کالا و بارها را جا به جا کنند.

 • آسانسور غذا بر

این آسانسور کوچک تر از دیگر آسانسورهای گفته شده می باشد و برای جا به جا کردن مواد غذایی از آشپزخانه به رستوران هتل و یا طبقه های دیگر برای سروی دادن طراحی شده است. برخلاف دیگر آسانسورهایی که در هتل وجود دارند این آسانسور باید به صورت جدا و اختصاصی باشد. زیرا این آسانسور باید همواره تمیز نگه داشته شود و از لحاظ بهداشتی باید به صورت کامل رعایت های لازمه انجام شود.

 • آسانسور آتش نشانی

این آسانسور به منظور اطفای حریق و نجات دادن جان کسانی که در هتل هستند طراحی شده است. آتش نشان ها از این آسانسور برای نجات جان افرادی که گیر افتاده اند مورد استفاده قرار گرفته می شود.

 • انواع آسانسور که در هتل نصب می شوند از لحاظ سیستمی
 • آسانسور با درب هاب نیمه اتوماتیک تلسکوپی
 • آسانسور با درب های تمام اتوماتیک سانترال
 • آسانسور با کابین و طبقهٔ اتوماتیک و درب های تمام اتوماتیک
 • آسانسور با درب تمام اتوماتیک تلسکوپی

نصب آسانسور در هتل

یکی از اصلی ترین مرحله هایی که آسانسورهای هتل به خود می بیند مراحل نصب و راه اندازی می باشد. اگر آسانسور طبق استاندارد و توسط تیم مجرب با داشتن مهارت های لازمه نصب نشود دچار بروز اختلال هایی زیادی خواهد شد. این مرحله دارای اهمیت بسیار بالایی است اما با این وجود باز هم مورد کم توجهی از سمت بسیاری از مسئولین هتل ها قرار می گیرد. باید به این نکته توجه داشته باشید که این آسانسور بسیار مورد استفاده افراد مختلف قرار می گیرد. در نتیجه باید استهلاک آن بالا باشد و حتی ممکن است آسانسورهای هتل ها زودتر از دیگر آسانسورها دچار خرابی شوند.

اگر شما هنگام نصب آسانسورهای هتل نکات لازمه را مورد توجه خود قرار ندهید به قطعات استفاده شده در آسانسور فشار بیش از حدی وارد می شود و مدام دچار خرابی خواهد شد این امر باعث می شود که علاوه بر پایین آمدن کارکرد آن ها عمر آسانسور نیز کوتاه تر شود. شما باید در این مرحله حساس از افراد با تجربه در این حوزه کمک بگیرید. شرکت آسانسور بهسواران با دارا بودن کادری مجرب در تمامی کارهای نصب، سرویس، تعمیر و… در کنار شما خواهد بود و بهترین کیفیت را به هتل ها ارائه خواهد داد. شما می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با ما تماس حاصل کنید.

"<yoastmark

 

ابعاد و ظرفیت آسانسور هتل

در هنگام خرید آسانسور برای هتل ها شما باید به ابعاد و اندازه های افقی و عمودی در آن توجه بسزایی داشته باشید. در ادامه با شرکت آسانسور بهسواران به ابعاد و اندازه های استاندارد برای یک آسانسور در یک هتل خواهیم پرداخت. در این نوع از آسانسورها شما علاوه بر توجه بر استانداردهای تعیین شده باید بر روی کابین نیز توجه ویژه ای داشته باشید.

 • درب آسانسور باید به گونه ای طراحی شود که افرادی که قصد ورود و خروج هم زمان را دارند دچار مانع برای یکدیگر نشوند
 • ابعادی که برای کابین در نظر می گیرید باید به اندازه باری باشد که آسانسور باید آن را حمل کند چه از لحاظ طولی و چه از لحاظ عرضی
 • آسانسور  های هتل  باید به گونه ای طراحی شود که معمولان جسمی کسانی که از ویلچرهای مختلف استفاده می کنند بتوانند به راحتی از آن ها استفاده کنند، علاوه بر این موضوع کالسکه و سایر وسایل به راحتی بتوانند داخل کابین شوند

برای آسانسورهای هتل اندازه ها و فضای کابین و همچنین ابعاد کلی آن به 3 صورت مورد محاسبه قرار می گیرد:

 • ابعاد و فضای مورد نیاز در مقطع افقی
 • ابعاد و فضای مورد نیاز در مقطع عمودی
 • فضای مورد نیاز برای موتور خانه

قیمت آسانسور هتل

با پیشرفت های چشمگیری که امروزه شاهد آن هستیم هزینه آسانسورهای هتل افت قیمت داشته است این به دلیل طراحی ها، روش های تغذیه برق، افزایش رقابت ها و.. می باشد. هزینه هایی که شما در خرید آسانسورهای هیدرولیکی پرداخت می کنید به مراتب کمتر از آسانسورهای کششی است. قیمت نهایی آسانسور به تعداد طبقه های هتل شما بستگی دارد و برای هر طبقه اضافه هزینه نصب بیشتر خواهد شد. میدانیم که امروزه جاهای مختلفی وجود دارند که آسانسورهای هتل را تولید می کنند و دارای شرایط نصب و الزامات متفاوتی می باشند. به همین دلیل هزینه نصب با هزینه خرید از همان شرکت حساب خواهد شد.

هزینه نصب برای آسانسورها نیز با توجه به موقعیتی که دارند و همچنین سیستم موتور آن ها طبق تعداد طبقات مورد محاسبه قرار می گیرند. هنگامی که شما از آسانسورها به مدت طولانی مدت کار می کشید آن ها کهنه می شوند و استفاده از آن ها دیگر امن نمی باشد در این زمان است که شما باید آسانسورهای قدیمی هتل را تعویض کنید. با این وجود هزینه های این کار نیز با توجه به نوع آسانسوری که شما جایگزین آسانسور قدیمی هتل می کنید و میزان کارایی آسانسور قدیمی مورد محاسبه قرار خواهد گرفت. در حالت تغییر آسانسور از حالت کابلی به هیدرولیکی هزینه هایی که باید پرداخت کنید بیشتر خواهد بود.

معمولاً آسانسورهای مسافربر در هتل ها در لابی اصلی قرار داده شده است تا همگان بتوانند آن را مشاهده کنند

معمولاً آسانسورهای مسافربر در هتل ها در لابی اصلی قرار داده شده است تا همگان بتوانند آن را مشاهده کنند

سرویس و نگهداری آسانسور هتل

یکی دیگر از مراحل مهم برای آسانسورهای هتل ها سرویس دهی آن ها می باشد. سرویس آسانسور در هتل ها به شما این کمک را خواهد کرد تا با کنترل بر روی عملکرد و چک کردن سلامتی کامل قطعات موجود در آسانسور از عملکرد عالی آن اطمینان حاصل کنید و خرابی های احتمالی را پیش از آن که خود را نمایان کنند برطرف کنید. سرویس دهی آسانسور به خصوص در هتل ها در بروز خرابی های ناگهانی برای آسانسور جلوگیری خواهد کرد و استهلاک های لازمه بر روی آن صورت خواهد گرفت.

در حقیقت سرویس و نگهداری مداوم آسانسورهای هتل به شما این اطمینان را خواهد تا از طول عمر آسانسور خود با خبر شوید و قطعات نیز سالم بمانند. با توجه به این موضوع باز ممکن است برخی از مشکلات برای آسانسورها به وجود آید. اگر این مشکل به وجود آمد در مرحله اول باید با یک تعمیرکار آسانسور خبره مشورت های لازمه را بگیرید. برخی بر این باور می باشند که تا زمانی که مشکل جدی نمی باشد و آسانسور در حال کار کردن است نیازی به سرویس و یا تعمیر ندارند. در حقیقت این افکار بسیار اشتباه می باشد.

اولاً تعمیر خرابی های کوچک کم  هزینه تر می باشد و همچنین در سرعت زمان کمتری بر طرف خواهند شد، علاوه بر این موضوع خرابی هایی کوچک به قطعات اصلی دیگر در آسانسور آسیب وارد نخواهند کرد. برای آن که آسانسورهای هتل را تعمیر رکنید بهتر است از یک تکنسین آسانسور های هتل کمک بگیرید و این کار را به یک فرد خبره که دارای سابقه طولانی و مفید است بسپارید. شرکت آسانسور بهسواران با داشتن مناسب ترین هزینه ها در این راه باکیفیت ترین سرویس دهی را با افراد خبره به شما ارائه خواهد داد. شرکت آسانسور بهسواران دارای حرفه ای ترین تیم در این راه می باشد.

یک هتل به چند آسانسور نیاز دارد؟

هتلی که دارای 75 الی 80 اتاق برای مهمانان خود می باشد با داشتن یک آسانسور نیز می تواند سر کند اما اگر تعداد اتاق ها در یک هتل به 100 تا برسد شما علاوه بر آسانسور مسافر بر باید از آسانسور خدماتی نیز بهره ببرید. در هتل هایی که 100 الی 150 اتاق وجود دارد توصیه شرکت آسانسور بهسواران به شما این است که حداقل 2 آسانسور مسافر بر را باید نصب کنید. لازم به ذکر است هتل هایی که دارای 20 اتاق به بالا می باشند به 3 عدد آسانسور در هتل خود نیازمند هستند.

انواع روش نصب آسانسور هتل

آسانسورهایی که در هتل ها نصب و راه اندازی می شوند با توجه به کارایی و نوع عملکرد آن ها دارای شیوه های مختلفی برای نصب هستند. این نصب و راه اندازی یکی از حالات زیر را شامل می شود:

 • کلکتیو سلکتیو
 • کلکتیو دان
 • کلکتیو آپ
 • روش پلوتن
 • روش پوش باتن
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *