انواع مختلف درب آسانسور
انواع مختلف درب آسانسور

آسانسور عضو جدایی نشدنی زندگی امروز به شمار می رود. همه ما با کارایی ها و مزیت های آسانسور آشنایی داریم و از اهمیت آن باخبریم. این وسیله کار را برای سالمندان و افراد ناتوان آسان کرده است و همچنین می تواند زحمت جابه جایی بار و اثاثیه را هم به دوش بکشد. یکی از اصلی ترین قسمت های آسانسور که نبود آن غیر ممکن می باشد درب آسانسور است. درب امنیت آسانسور را تامین می کند و انواع مختلفی دارد که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

همه آسانسور ها یک درب کابین و یک درب طبقه دارند. درب کابین حتما بر اساس استاندارد، اتوماتیک خواهد بود ولی درب طبقات که با ید در همه طبقات نصب شود می تواند اتوماتیک یا دستی باشد. درب  دستی یا لولایی قدیمی هستند و اکثرا در مکان ها و مجتمع های قدیمی دیده می شوند. کنتاکت، دیکتاتور، دستگیره، لته، چهارچوب و… از اجزای درب های دستی هستند. تعمیر این آسانسور ها راحت تر از اتوماتیک است ولی امروزه بیشتر از درب اتوماتیک استفاده می کنند.

انواع درب آسانسور

  • درب تلسکوپی یا کشویی
  • درب اتوبوسی
  • درب سانترال
  • در ب لولایی
  • در عمودی یا گیوتینی
  • درب منحنی
  • درب شیشه ای یا پاناروما
  • درب جمع شو

درب آسانسور منحنی
درب آسانسور منحنی

درب کشویی یا sliding door:

این نوع درب آسانسور یک نمونه از انواع درب است که برای تمام مکان ها مناسب است، چه فضا های کوچک چه بزرگ. درب های کشویی وقتی باز می شوند در فضای خالی دیوار قرار می گیرند. درب های تلسکوپی یا کشویی به دو دسته اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تقسیم می شود. درب نیمه اتوماتیک دارای یک لته است که به صورت خودکار باز می شود و یک در لولایی که در تمامی طبقات وجود دارد و باید با دست باز شود. در درب اتوماتیک درب کابین و درب طبقه هر دو با هم به طور اتومات  از سمتی به سمت دیگر باز می شوند. این در ها راحت تر از نیمه اتوماتیک است مخصوصا برای سالمندان و معلولین و همچنین در هنگام حمل بار، چون نیاز نیست از دست خود استفاده کنید. از مزایای آن می توان راحتی، ایمنی، کارآمد در مکان های کوچک، قیمت مناسب، صرفه جویی در مصرف انرژی و صدای کم در را نام برد.

درب اتوبوسی یا folding door:

این آسانسور ها بیش تر در بخش های صنعتی کارایی دارند. درب آسانسور اتوبوسی برای فضا های بزرگ با عرض و ارتفاع زیاد مناسب است. از آسانسور های در اتوبوسی می توان برای جابه جایی  بار های بزرگ و سنگین و حتی خودرو استفاده کرد.

درب سانترال یا central sliding door:

سانترال درب های دو لنگه ای هستند که به طور اتوماتیک از وسط باز می شوند و برای چاهک های عریض مناسب اند. از این نوع درب آسانسور می توان در هر مکانی مثل ساختمان های تجاری، اداری، مسکونی استفاده کرد.

درب لولایی
درب لولایی

درب لولایی یا swing door:

در های لولایی از در های قدیمی به حساب می آیند که شامل دو نوع تک لنگه و دو لنگه می شوند. این در ها با کمک دست باز می شوند و شامل قطعاتی مثل دیکتاتور (ضربه گیر- بسته شدن آرام در)، مگنت، سنسور(اگر چیزی مقابل درب آسانسور قرار بگیرد، تشخیص می دهد)، کفشک(هدایت برای باز و بسته شدن در) می باشد. در های تک لنگه نیاز به عرض زیادی ندارند و در فضا های کوچک هم قابل نصب اند البته فضای جلوی آسانسور باید به حدی باشد که در آسانسور بتواند کامل باز شود. در های دو لنگه بیش تر برای بیمارستان ها و آسانسور های باربری استفاده می شودو باید فضای زیادی برای باز و بسته شدن داشته باشند.

در عمودی یا گیوتینی یا freight door:

این نوع درب آسانسور بیش تر برای آسانسور های حمل بار و حمل ماشین استفاده می شود. فضای کمی اشغال می کند و در که باز می شود درون شکاف دیوار جمع می شود. فرق آن با در کشویی این است که، در کشویی افقی باز و بسته می شوند ولی در های عمودی از پایین به بالا باز می شوند. درب عمودی دارای دو نوع مکانیکی و الکترومکانیکی است. مکانیکی با دست باز و بسته می شود و الکترومکانیکی به وسیله موتور باز و بسته می شود.

درب منحنی یاdoor  curved:

این در به شکل نیم دایره باز می شود و اکثرا در کابین های پاناروما یا شیشه ای مورد استفاده قرار می گیرد. این درب ها بسیار شیک و زیبا و چشم گیر هستند و در تالار ها، هتل ها، فروشگاه ها، نمایشگاه ها و پاساژ های مدرن از آن استفاده می کنند.

درب جمع شو آسانسور
درب جمع شو آسانسور

درب جمع شو یا collapible door:

از درب آسانسور جمع شو در ساختمان های مسکونی قدیمی استفاده می شد، البته هنوز در کارخانه جات، ساختمان های نیمه  کاره و اماکن صنعتی از آن ها استفاده می شود. به خاطر ساخته  شدن انواع جدید آسانسور که امنیت آن ها بالاتر است، از این آسانسور ها کمتر استفاده می شود. عملکرد ساده و قیمت پایین از ویژگی های این نوع درب است.

درب شیشه ای یا پاناروما:

در این نوع معمولا کل کابین و در ها از شیشه لمینیت ساخته می شود که به آن پاناروما یا شیشه ای می گویند. شیشه های لمینیت در برابر ضربه و شکستن مقاوم اند و قدرت بالایی دارند. تلق هایی در این شیشه ها به کار می رود که VPB نام دارد و مانع از ریختن شیشه در هنگام شکستن می شود.

درب آسانسور علاوه بر مقاوم بودن باید زیبا هم باشد. رنگ ها و طرح های متنوعی برای درب اسانسور طراحی شده است مثل طرح خورشید، ستاره، الماس، گل، برگ، زنبوری، ونوس، مینیاتوری، کلاسیک، مدرن، دیپلمات، کرکره ای، آسا، فوپا ترک و … که می توانید طبق سلیقه خود آن را انتخاب کنید.

همچنین اگر در زمینه ی انواع درب آسانسور سوال یا نظری داشتید میتوانید از طریق نظرات همین صفحه یا از طریق تماس با ما با تیم پشتیبانی بهسواران ارتباط برقرار کنید ما نیز سعی خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن پاسخ گوی شما عزیزان باشیم