سیم بکسل آسانسور

سیم بکسل آسانسور

تمامی آسانسور ها برای کار کردن و جابه جایی بار و مسافر نیازمند قطعاتی متفاوت هستند که این قطعات هم الکتریکی و هم مکانیکی اند. یکی از اصلی ترین قطعات مکانیکی در آسانسور سیم بکسل است. تا قبل از ساخت سیم بکسل آسانسور، از طناب و زنجیر استفاده می کردند ولی به علت مقاوم نبودن و پاره شدن طناب منسوخ شدند.

مراحل ساخت سیم بکسل

تعداد مشخصی سیم را در هم می تابند که یک رشته یا لایه سیم به دست آید. رشته ها را دور یک هسته یا مغزی می پیچند که در نهایت سیم بکسل یا طناب فولادی به دست می آید. در واقع سیم بکسل سیم های در هم تنیده ای هستند که مقاومت بالایی دارند.

محل قرارگیری و چگونگی کار کردن

محل قرارگیری آن در آسانسور به این گونه است که از یک سمت به کابین و از یک سمت به وزنه تعادل وصل می شود. وظیفه وزنه تعادل متعادل نگه داشتن کابین است. سیم بکسل ، وزنه تعادل را حمل می کند تا وزن کابین خنثی شود. هر گاه کابین به طبقات بالا برود وزنه پایین می آید و هر گاه کابین پایین بیاید وزنه بالا می رود درست مثل یک الاکلنگ. از انواع وزنه تعادل می توان وزنه گالوانیزه ، وزنه چدنی و وزنه بتنی نام برد.

انواع سیم بکسل آسانسور

انواع سیم بکسل آسانسور

وظیفه سیم بکسل

سیم بکسل آسانسور وظیفه نگهداری کابین را به عهده دارد. هر آسانسور دارای ۴ سیم بکسل است که اگر این ۴ سیم پاره شود، (که البته به راحتی این اتفاق نمی افتد) سیستمی به نام پاراشوت در آسانسور تعبیه شده که مانع از سقوط آسانسور می شود (وجود حتی یک سیم بکسل برای سقوط نکردن آسانسور کافی است).

پاراشوت یا ترمز اضطراری در زیر یوک کابین قرار دارد و هنگامی که سرعت آسانسور بیش از حد مجاز باشد (سقوط آسانسور) وارد عمل می شود و کابین را روی ریل ها متوقف می کند. پاراشوت توسط گاو نر یا سیستم کنترل کننده سرعت بالا اداره می شود.

جنس سیم های تشکیل دهنده

جنس سیم های تشکیل دهنده سیم بکسل می تواند متفاوت باشد. مثل فولاد غیر گالوانیزه (فولاد بدون روکش)، فولاد گالوانیزه، فولاد استیل. هر کدام از این ها کارایی های خاشی دارند که با توجه به نیاز خریدار انتخاب می شوند. مثلا برای جایی که مرطوب نباشد و سیم ها زنگ نزند، فولاد غیر گالوانیزه یا بدون روکش مناسب است ولی در محیط های مرطوب که احتمال زنگ زدگی بالاست از فولاد گالوانیزه استفاده می کنند. فولاد استیل هم در برابر زنگ زدگی و هم در برابر حرارت مقاوم است.

                  

انواع بافت سیم بکسل آسانسور:

انواع بافت سیم بکسل آسانسور:

چگونگی پیچش رشته سیم ها در هم، متفاوت است. نوع بافت سیم ها به بافت معمولی، بافت لنگ، بافت استاندارد، بافت سیل و بافت وارینگتون تقسیم می شود. دین سیم ها را هم می توان به سمت راست هم سمت چپ پیچید.

بافت معمولی: جهت پیچیده شدن سیم ها هر طوری باشد، جهت پیچیده شدن رشته سیم ها بر عکس آن است. این نوع بافت که معمولی نام دارد مقاوم است، تغییر شکل نمی دهد و انعطاف پذیر است. استفاده از این نوع بسیار متداول است.

بافت لنگ: هم سیم ها هم رشته سیم ها به یک جهت پیچیده می شوند. از این نوع کمتر استفاده می شود چون ممکن است از هم باز شود و در هم گره بخورد. البته مزیت آن این است که کمتر از بافت معمولی مورد فرسایش قرار می گیرد.

بافت استاندارد: به بافت هایی که سیم های آن قطر یکسان دارند بافت استاندارد می گویند که انعطاف پذیر هستند.

بافت سیل: اگر بافت های داخلی و نزدیک به هسته قطر نازک تری داشته باشند و قطر سیم های خارجی بیشتر باشد به آن بافت سیل می گویند. این بافت در مقابل سایش مقاوم است.

بافت وارینگتون: این نوع بافت مقاوم تر از بافت سیل است و پیچش آن به این گونه است که یکی در میان از سیم هایی با قطر های مختلف استفاده می کنند.

اندازه سیم بکسل

اندازه سیم بکسل

                  

تعداد رشته های سیم بکسل آسانسور، اندازه و قطر آن ها بستگی به کارایی آسانسور دارد. مسلما آسانسور های سنگین تر نیازمند سیم  بکسل های قطور و محکم تری هستند. اندازه سیم بکسل های مورد استفاده در آسانسور ۶، ۶.۵، ۸، ۱۰، ۱۱ میلی متر است. سایز های ۸ و ۱۰ میلی متر پر کاربرد تر هستند. برای ساختمان هایی با طبقات زیاد که سرعت آسانسور و سایش آن زیاد است از سیم بکسل با نیروی بالا استفاده میکنند. از سیم بکسل های آهنی در تمامی آسانسور ها استفاده می شود.

روغن کاری سیم بکسل

سیم بکسل آسانسور باید حتما در فواصل منظم روغن کاری شود. این کار مهم و ضروری است چون در طول روز این سیم ها مدام در حال اصطکاک و اصابت هستند و به مرور در آن ها خوردگی و سایش و زنگ زدگی ایجاد می شود. روغن کاری منظم حرارت ناشی از به هم خوردگی سیم بکسل ها را کاهش داده و باعث افزایش طول عمر آن ها می شود. برای روغن کاری سیم بکسل ها باید از روغنی استفاده شود که به درون تمام سیم ها و رشته ها نفوذ کند و مانع زنگ زدگی شود. میزان روغن مهم است نه باید کم باشد نه باید آن قدر زیاد باشد که باعث جذب گرد  و غبار و لیزی شود. تعداد دفعات روغن کاری سیم بکسل آسانسور به میزان آلودگی محیط و میزان کارکرد و بارگذاری آن بستگی دارد. در هر صورت بهتر است این کار را در زمان های منظم به یک سرویسکار بسپارید البته در زمان نصب آسانسور، روغن کاری انجام می شود. چک کردن آسانسور و سیم بکسل توسط سرویسکار، چگونگی نگهداری، جنس سیم و نوع مغزی در تعیین عمر سیم بکسل نقش دارند.

همچنین اگر در این زمینه سوالاتی داشتید میتوانید از طریق نظرات همین صفحه یا همینطور از طریق تماس با ما با تیم پشتیبانی behsavaran در میان بگذارید ما نیز سعی خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن پاسخ گوی شما عزیزان باشیم.