درب آسانسور

موقع گیر کردن درب آسانسور چه کار کنیم؟

یکی از راه های سریع و مفید به جای پله ها در آپارتمان و مراکز اداری آسانسورها می باشند. امروزه شاهد افزایش ساختمان های بلند در شهرها و حتی شهرهای کوچک هستیم که این امر باعث شده آسانسورها به مراتب به یکی از ضرورت های ساختمان ها تبدیل شده است. بسیاری از افراد برای سهولت در رفت و آمدهای خود در ساختمان های بلند از آسانسورها استفاده می کنند و عده ای نیز به دلیل خراب شدن ناگهانی آسانسورها و گیر کردن در آن ها از استفاده از آسانسورها ترس بسیار زیادی دارند. اگر شما نیز داستان هایی راجع به گیر کردن درب آسانسور شنیده اید و نمی دانید در هنگام گیر کردن در آسانسور چه اقداماتی باید انجام دهید تا انتها با شرکت آسانسور بهسواران همراه باشید.

 

هنگام گیر کردن درب آسانسور چه کنیم

هنگام گیر کردن درب آسانسور چه کنیم

 

علت توقف آسانسور بین طبقات چیست؟

قبل از آن که به شما به صورت کامل توضیح دهیم که هنگام گیر کردن درب آسانسور باید چه کنید، انواع علت توفق آسانسور بین طبقات را مورد بررسی قرار می دهیم. گیر کردن در آسانسور یکی از رایج ترین نقض های موجود در آسانسور می باشد اما گیر کردن نقض اصلی نمی باشد. علت توفق آسانسور بین طبقات وجود مشکل در سیستم حرکتی را به ما خبر می دهد در این حالت ترمزهای آسانسور فعال شده اند و کابین آسانسور در موقعیت فعلی خود بدون حرکت ایستاده است. در نتیجه می توان گفت که گیر کردن درب آسانسور واکنش سیستم برای حفاظت از افرادی است که در کابین می باشند. برخی از اصلی ترین علت هایی که این مشکل به وجود خواهد آمد عبارت اند از:

  • قطع برق

یکی از رایج ترین دلایل ایست آسانسور می توان به اختلال در خدمات شرکت برق و یا خطای انسانی دانست. حتی گاهی به دلیل بروز حوادث طبیعی نیز این اتفاق خواهد افتاد.

  • استفاده نادرست از آسانسور

هنگامی که افرادی که در کابین آسانسور می باشند سیستم الکتریکی و یا مکانیکی موجود در کابین را از طریقی دست کاری می کنند این اتفاق خواهد افتاد. به عنوان مثال هنگامی که بیش از ظرفیت آسانسور از آن کار می کشید و یا به زور درها را باز نگه می دارید سیستم آسانسور دچار نقض خواهد شد.

  • نقص مکانیکی و الکتریکی

آسانسورها همانند دیگر وسیله های الکترونیکی و مکانیکی ممکن است دچار بروز نقض هایی شوند. هنگامی که نقض به وجود آید آسانسور برای جلوگیری از بروز خطاهای بیشتر متوقف خواهد شد.

حال که علت بروز توقف آسانسور در طبقات را میدانیم در ادامه با شرکت آسانسور بهسواران به کارهایی که شما هنگامی که در آسانسور گیر کرده باشید باید انجام دهید را مورد بررسی قرار می دهیم.

هنگام گیر افتادن در آسانسور این اقدامات را انجام بدهید

  • آرامش خود را حفظ کرده و از هل شدن خودداری کنید

وحشت کردن و هل شدن در شرایط استرس زا هیچ کمکی در این راه به شما نخواهد کرد فقط این امر باعث می شود که عملکرد شما ضعیف تر از همیشه شود و اتفاقات بدتری را در این هنگام تجربه کنید. هنگامی که شما آرامش خود را حفظ نکنید نمی توانید به درستی فکر کنید و موقعیت خود را تشخیص دهید.

آرامش خود را حفظ کنید و به خود بگویید که این یک آسانسور مدرن و استاندارد است و سرویس دهی خوبی داشته است و به صورت دقیق نگهداری های لازمه صورت گرفته است قرار نیست که شما در این حادثه کوچک بلاهای ناگوار را تجربه کنید. اگر کابل های اتصال آسانسور پاره شدند فراموش نکنید که میزان آدرنالین بالا ممکن است ذهن شما را از کار بیندازد و از کارکرد درست آن دور شود. پس بهتر است اقدامات ذیل را به صورت دقیق انجام دهید:

در این راه باید نفس عمیق بکشید و بدنتان را آرام و ریلکس کنید. وقتی بدن شما از استرس دور کنید ذهن شما آرام، آرام رام خواهد شد. اگر به شما حمله های عصبی دست دهد باعث خواهد شد تا افرادی که با شما در کابین گیر کرده اند نیز دچار وحشت شوند. سعی کنید حضور خود را برای دیگران نیز آرام بخش کنید.

  • اگر برق آسانسور رفته است به دنبال یک منبع نور باشید

اگر آسانسور تاریک شده است باید از ال ای دی و یا چراغ قوه استفاده کنید. اما لازم به ذکر است شما در آن موقعیت از این دو بهره مند نمی باشید پس باید از چراغ قوه گوشی خود استفاده کنید. شما در چنین شرایطی از گوشی خود باید بهترین استفاده را بکنید در نتیجه شما باید مدت زیادی از چراغ آن استفاده نکنید زیرا باتری گوشی از بین خواهد رفت. با روشن کردن چراغ گوشی خود می توانید دکمه های موجود در آسانسور را بهتر ببینید و درک بهتری از موقعیتی که دارید داشته باشید.

  • دکمه موجود برای تماس با تکنسین را فشار دهید

وقتی که داخل آسانسور روشن شود شما می توانید این دکمه را مشاهده کنید. اگر آسانسور شما این دکمه را داشته باشد می توانید به صورت مستقیم با تکنسین آسانسور ارتباط برقرار کنید. دکمه تماس با تکنسین که معمولاً در آسانسورهایی که در مجتمع های بزرگ نصب شده است وجود دارد و شما با فشردن آن با تکنسین به صورت کامل ارتباط برقرار خواهید کرد، بر روی این دکمه علامت تلفن و یا CALL حکاکی شده است.

با فشردن این دکمه پرسنلی که در نگهداری آسانسور نقش دارد می فهمد که چه اتفاقی برای آسانسور افتاده است. اگر آسانسور سابقه خرابی داشته باشید بر روی دیوارهای آن یک شماره تماس نوشته شده است که در صورت بروز چنین مشکلاتی شما باید با آن شماره تماس بگیرید و موقعیت خود را اعلام کنید.

 

موقع گیر کردن درب آسانسور چه کار کنیم

موقع گیر کردن درب آسانسور چه کار کنیم

 

  • برای کمک گرفتن تماس بگیرید

اگر شما شاهد دکمه ای که در بالاتر نیز به آن اشاره کردیم نبودید باید با آتش نشانی تماس بگیرید.

  • دکمه های دیگر را فشار دهید

اگر تماس های لازمه را گرفتید اما پاسخی از آن ها نگرفتید دکمه آلارم را فشار دهید تا نظر افرادی که در بیرون آسانسور می باشند را جلب کنید. اگر این دکمه نیز موجود نبود و یا کار نمی کرد به زدن دکمه های دیگر بپردازید. شما می توانید دکمه های باز شدن در و یا بسته شدن درب را فشار دهید شاید کار کرد و درب ها گیر کرده باشند. گاهی شما با زدن دکمه طبقه پایین ممکن است شاهد آن باشید که آسانسوری که در آن گیر کرده اید به طبقه پایین حرکت کند. لازم به ذکر است ممکن است دکمه هایی که فشار می دهید کار نکند و موقعیت شما از آن که فکر می کنید جدی تر باشد.

  • برای کمک صدای خود را بالا ببرید

در شرایطی تمامی مراحل بالا را رفتید و دکمه ها نیز به داد شما نرسیدند باید سعی کنید که توجه افرادی که بیرون آسانسور می باشند را به خود جلب کنید. با اشیایی که در دست دارید سعی کنید به در بکوبید و افراد دیگر را مطلع کنید. بسته به درب های ساخته شده برای آسانسور دارد که چه میزان صدا را به بیرون انتقال می دهند شما می توانید با استفاده از کلید به در بکوبید تا بتوانید صدای شفاف را به بیرون آسانسور منتقل کنید. حتی با بالا بردن صدای خود نیز می توانید افراد دیگر را از خود مطلع کنید.

لازم به ذکر است بهتر است زیاد داد و فریاد نکنید این کار ممکن است شرایط شما و کسانی که با شما در داخل کابین گیر کرده اند را استرس آورتر کند. علی رغم فریادهای مکرری که می زنید سعی کنید آرامش خود را نیز حفظ کنید. سعی کنید از لای درب ها به بیرون نگاه کنید و اگر نوری را حس کردید بدانید که آسانسور در بین طبقات گیر کرده است و صدای شما به بیرون خواهد رسید. اما اگر نوری را حس نکردید پس شما بین طبقات گیر کرده اید و با کوبیدن چیزی به در ممکن است صدای شما شنیده شود.

  • صبور باشید

اگر شرایط شما بین مرگ و زندگی نمی باشد که در بسیاری از موارد همین طور خواهد بود فقط باید صبور باشید. حتی اگر شما نتوانستید با بیرون ارتباط بگیرید ساکنین خواهند فهمید که آسانسور کار نمی کند و چند دقیقه طول نخواهد کشید که از این وضعیت خلاص شوید. افرادی که در ساختمان ها می باشند به صورت مکرر از آسانسور استفاده خواهند کرد پس خیلی زودتر از آن که فکرش را کنید متوجه خرابی خواهند شد. اگر شما توانستید با آتش نشانی تماس بگیرید بدانید که آن ها در مسیر می باشند و در اولین فرصت شما از این موقعیتی که دارید خلاص می شوید. به جای آن که استرس داشته باشید و بی قرار باشید صبر کنید و انرژی خود را نیز بیهوده هدر ندهید.

 

بهترین اقدام برای جلو گیری از گیر کردن درب آسانسور

بهترین اقدام برای جلو گیری از گیر کردن درب آسانسور

 

نکاتی برای افراد بیرون از آسانسور

اگر شما صدای کمک خواستن کسی را از داخل کابین آسانسور شنیدید باید آرامش خود را حفظ کنید. شرح حال افرادی را که در کابین گیر کرده اند را به صورت کامل بگیرید و اگر فردی در داخل کابین بود که دچار بیماری های قلبی می باشد باید سریعاً با اورژانس تماس بگیرید. اگر کابین آسانسور در طبقات متوقف شده است می توانید با استفاده از کلیدهای اضراری که معمولاً در دست مدیر ساختمان است درها را باز کنید. اگر کابین در بین طبقات گیر کرده بود باید با آتش نشانی تماس بگیرید.

ترس از سقوط آسانسور

بسیاری از افرادی که به در آسانسور گیر کرده اند ترس این را دارند که آسانسور سقوط کند. در مورد سقوط آسانسور باید گفت که نگران این موضوع نباشید. سیستم ترمزهای اضطراری آسانسور به صورتی می باشد که از کار نخواهند افتاد به دلیل آن که مکانیکی هستند. سیم بکسل هایی که آسانسور با استفاده از آن جا به جا می شوند نیز محکم هستند. هنگامی که این سیم ها طراحی شده اند ضرایب آن ها با اطمینان بالایی مورد استفاده قرار گرفته اند، امکان پاره شدن آن ها نزدیک به صفر است. حتی در صورتی که سیم ها پاره شوند نیز در آسانسور ترمزهایی طراحی شده است که نام آن ها پاراشوت است که از سقوط آسانسور جلوگیری خواهند کرد.

ترس از اتمام اکسیژن

از دیگر ترس هایی که شما در هنگام گیر کردن در آسانسور با آن مواجه می باشید ترس از اتمام اکسیژن موجود در کابین است. لازم به ذکر است نگران این موضوع نباشید زیرا دیوارهای کابین به صورتی طراحی شده اند که به طور کامل ایزوله نشده اند به زبان ساده تر هوا به داخل کابین راه دارد و شما هرگز با کمبود اکسیژن روبه رو نخواهید شد.

همچنین اگر در زمینه ی گیر کردن درب آسانسور سوالاتی داشتید میتوانید از طریق نظرات همین صفحه یا همینطور از طریق تماس با ما با تیم پشتیبانی behsavaran در میان بگذارید ما نیز سعی خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن پاسخ گوی شما عزیزان باشیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *