معرفی کابین های آسانسور
معرفی کابین های آسانسور

همه ما در طول روز چندین بار از آسانسور در مکان های مختلف استفاده می کنیم و خیلی اوقات حتی برای بالا رفتن از یک طبقه هم آسانسور سوار می شویم. این مسئله نشان دهنده این است که آسانسور جزو وسایل مهم و پرکاربرد زندگی امروزی محسوب می شود.  می توان گفت کابین آسانسور یا انواع کابین آسانسور از مهم ترین بخش های آسانسور به شمار می آید چون تنها بخشی که در آسانسور دیده  می شود و به چشم می آید، کابین است. کابین همان اتاقک های کوچکی است که بار یا افراد را جابه جا می کند.

چارچوب یا بوک، محل ایستادن یا سکو، دیواره ها، سقف، دستگیره، کفشک ها، درب، صفحه نمایشگر، موزیک و صدای گویا، هواکش، نورپردازی، پنل شاستی، آینه، کاراسلینگ(برای جلوگیری از لرزش کابین)، فوتوسل(مانع بسته شدن در هنگام وجود مانع)، آیفون اضطراری و دکمه اضطراری(برای مواقعی که در آسانسور گیر کرده اید) اجزای کلی یک کابین  را تشکیل می دهد.

زیبایی ظاهری و امنیت کابین ها بسیار مهم اند. امنیت کابین که با ورق های فولادی و استیل به کار رفته در آسانسور تامین می شود و زیبایی ظاهری کابین به نوع جنس کابین، نورپردازی و رنگ آنها بستگی دارد. برای نورپردازی می توان از لامپ فلورانس استفاده کرد و همچنین با به کار بردن رنگ های جذاب و چشم گیر مثل طلایی و نقره ای می توان زیبایی کابین را دو چندان کرد.

کیفیت کابین های آسانسور
کیفیت کابین های آسانسور

 

 

کابین ها را می توان از نظر ظرفیت و جنس تقسیم بندی کرد. جنس کابین آسانسور معمولا از استیل است که به دسته های مختلف مثل فرمیکا، mdf، استیل بگیر،گالوانیزه، پانوراما یا شیشه،  یا ترکیب استیل و کامپوزیت تقسیم می شود. اگر برای کابین از استیل استفاده شود، باید استیل آن ضد خش باشد و همچنین سقف و کف و دیواره ها باید نسوز باشند. رنگ های مختلف استیل دست شما را در انتخاب باز می گذارد، رنگ های محبوبی مثل طلایی، نقره ای، دودی، مسی، رزگلد و خود رنگ استیل.

ظرفیت کابین ها بستکی به مکان قرار گیری آسانسور و کارایی آن دارد. مثلا ظرفیت آسانسور بیمارستان ها و برج ها زیاد است. برج هایی مثل برج میلاد که طبقات بسیاری دارند و رفت و آمد در آن ها زیاد است، باید کابین بزرگی داشته باشند تا تعداد رفت و آمد آسانسور کمتر شود و همچنین آسانسور بیمارستان ها به دلیل حمل بیمار با برانکارد باید بزرگ باشد. منظور از کارایی هم یعنی از آسانسور برای چه کاری استفاده می شود برای حمل  بار یا حمل مسافر؛ مسلما آسانسور های حمل بار ظرفیت بیشتری نیاز دارند(در برج های بزرگ که امکان حمل بار و اسباب کشی تا طبقات بالا وجود ندارد در کنار آسانسور حمل مسافر یک آسانسور برای حمل بار قرار می دهند ).ظرفیت کابین آسانسور می تواند ۴، ۵، ۶، ۸ و … نفره باشد.

 

 

معرفی انواع کابین آسانسور
معرفی انواع کابین آسانسور

انواع کابین آسانسور

کابین تمام استیل: در برخی از کابین ها برای سقف و دیواره، کاملا از استیل استفاده می شود که این استیل ها شامل استیل خشدار، خشدار میرور، تایل، گندمی میرور، گندمی طلایی، دودی طلایی و… می شود. معمولا در کف این کابین ها از سنگ هایی مثل معرق و گرانیت استفاده می شود که هم مقاوم اند، هم نسوز هم زیبا.

کابین نیمه استیل: ترکیبی از استیل و چوب MDF است که زیبایی زیادی دارد و قیمت آن نسبت به تمام استیل مناسب تر است.

کابین MDF: چوب MDF ساده و در عین حال پرطرفدار و زیباست. قیمت مناسبی دارد و دارای طرح ها و رنگ های متنوع است.

کابین پاناروما یا شیشه ای: این کابین ها از شیشه لمینیت ساخته  شده است. در این شیشه ها از تلق VPB استفاده شده که مانع از ریختن شیشه هنگام شکستن می شود. شیشه لمینیت در برابر ضربه مقاوم است، قدرت بالایی دارد و نشکن است پس نگران شکستن آن نباشید.

کابین گالوانیزه: بیشتر برای مکان های اداری و تجاری به کار می رود گرچه که زیبایی خاصی ندارد ولی از نظر مقاومت در برابر ضربه عالی است . بسیار سبک است و در آسانسور های حمل بار و اثاثیه هم از آن استفاده می کنند.

کابین فرمیکا: شکل ظاهری آن شبیه به چوب MDF است و قیمت آن از سایر موارد ارزان تر است.

کابین کامپوزیت: این مورد ترکیبی از ورق کامپوزیت فرمیکا با استیل است که به آن کابین آسانسور MDF استیل می گویند. ورق کامپوزیت فرمیکا را با MDF هم ترکیب می کنند.

کابین پانارومیک کپسولی: کابین برج میلاد از نوع کابین پانارومیک است که در جلوی آن شیشه ای برای دیدن نمای بیرون طراحی شده است. از این کابین ها بیشتر در برج ها، هتل ها و اماکن عمومی استفاده می کنند. منظور از کپسولی حالت استوانه ای کابین آسانسور است.

کششی یا هیدرولیکی
کششی یا هیدرولیکی

آسانسور ها یا کششی اند یا هیدرولیکی. بیشتر آسانسور های ساخته شده کششی هستند و اصولا متداول ترند. در کابین کششی، کابین به وسیله طناب و تسمه فولادی و با استفاده از قرقره جابه جا می شود. از ویژگی های مثبت کششی می توان ایمنی بالاتر، مصرف انرژی کمتر، موتور کوچکتر و سرعت بیشتر نسبت به هیدرولیکی را نام برد. ویژگی منفی آن هزینه بالا برای نصب و نگهداری، ظرفیت های کم، تحمل وزن محدود است. برای نصب کابین آسانسور هیدرولیکی نیازی به موتوخانه در چاهک آسانسور نیست و نیروی بالا برنده آن انرژی الکترونیکی است. از ویژگی های مثبت آسانسور هیدرولیکی حرکت نرم، هزینه نصب کم، هزینه نگهداری و تعمیر و نصب ارزان تر، مناسب برای حمل بار های سنگین، اشغال فضای کم است. و مسلما ایراداتی هم دارد مثل مصرف انرژی بالا، سرعت پایین، مناسب برای ساختمان هایی با طبقات کم. شاید مهم ترین ویژگی آسانسور هیدرولیکی این است که اگر کسی در آسانسور گیر کند افراد نا وارد هم می توانند در اسانسور را به راحتی باز کنند ولی در آسانسور های کششی اگر برق برود یا بر اثر خرابی کسی در آسانسور گیر کند ممکن است دردسر ساز شود و نیاز به افراد ماهر باشد.

همچنین اگر در زمینه ی انواع کابین آسانسور سوال یا نظری داشتید میتوانید از طریق نظرات همین صفحه یا از طریق تماس با ما با تیم پشتیبانی بهسواران ارتباط برقرار کنید ما نیز سعی خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن پایخ گوی شما عزیزان باشیم